CTGS137F-120M
Central Technologies
Product No:
CTGS137F-120M
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
12UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 25 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.287" (7.30mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4.8 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 30mOhm
Series CTGS137F
Inductance 12 µH
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 20MHz