CTGSR74BF-101N
Central Technologies
Product No:
CTGSR74BF-101N
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
100UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.193" (4.90mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 550 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.321" L x 0.289" W (8.15mm x 7.35mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 490mOhm Max
Series CTGSR74BF
Inductance 100 µH