CTH8HCF-151K
Central Technologies
Product No:
CTH8HCF-151K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Description:
150UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 4.7A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 3 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.550" Dia x 1.000" L (13.97mm x 25.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 84mOhm Max
Series CTH8HCF
Inductance 150 µH