CTH8RF-121K
Central Technologies
Product No:
CTH8RF-121K
Package:
Radial
Description:
120UH RADIAL PWR LINE INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.5A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.917" (23.30mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.6 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.469" Dia (11.90mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Radial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 110mOhm Max
Series CTH8RF
Inductance 120 µH
Type -
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Frequency - Self Resonant 3MHz