Home / Fixed Inductors / CTHC1812SF-1R0K
minImg
CTHC1812SF-1R0K
Central Technologies
Product No:
CTHC1812SF-1R0K
Package:
1812
Description:
SMD FERRITE CORE WW INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Q @ Freq 10 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.05 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1812
Ratings -
DC Resistance (DCR) 110mOhm Max
Series CTHC1812SF
Inductance 1 µH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Frequency - Self Resonant 265MHz