CTHR3F-151K
Central Technologies
Product No:
CTHR3F-151K
Package:
Radial
Description:
150UH FILTER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 5A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 1.375" (34.93mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 5 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.800" Dia (20.32mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Radial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 75mOhm Max
Series CTHRF
Inductance 150 µH