Home / Fixed Inductors / CTLQ1206NF-820K
minImg
CTLQ1206NF-820K
Central Technologies
Product No:
CTLQ1206NF-820K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1206
Description:
82UH 45MA SMD WW INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq 40 @ 2.5MHz
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 45 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Ratings -
DC Resistance (DCR) 14.3Ohm Max
Series CTLQ1206NF
Inductance 82 µH
Type Wirewound
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Frequency - Self Resonant 7.5MHz