Home / Fixed Inductors / CTLV4018SF-2R2M
minImg
CTLV4018SF-2R2M
Central Technologies
Product No:
CTLV4018SF-2R2M
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1616
Description:
2.2UH SMD POWER INDUCTOR
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.43 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1616
Ratings -
DC Resistance (DCR) 47mOhm
Series CTLV4018SF
Inductance 2.2 µH