Home / Fixed Inductors / CTLV5020SF-3R9N
minImg
CTLV5020SF-3R9N
Central Technologies
Product No:
CTLV5020SF-3R9N
Package:
2020
Description:
3.9UH SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.61A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 2.34 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2020
Ratings -
DC Resistance (DCR) 53mOhm
Series CTLV5020SF
Inductance 3.9 µH