Home / Fixed Inductors / CTLV6028SF-2R2N
minImg
CTLV6028SF-2R2N
Central Technologies
Product No:
CTLV6028SF-2R2N
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
2424
Description:
2.2UH SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 5.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 4.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2424
Ratings -
DC Resistance (DCR) 20mOhm
Series CTLV6028SF
Inductance 2.2 µH