Home / Fixed Inductors / CTLVC5040F-3R0N
minImg
CTLVC5040F-3R0N
Central Technologies
Product No:
CTLVC5040F-3R0N
Package:
2020
Description:
3.0UH SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 4.32A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 3.15 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2020
Ratings -
DC Resistance (DCR) 26mOhm
Series CTLVC5040F
Inductance 3 µH