Home / Fixed Inductors / CTLVC6028F-100M
minImg
CTLVC6028F-100M
Central Technologies
Product No:
CTLVC6028F-100M
Package:
2424
Description:
10UH SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.25A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.07 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2424
Ratings -
DC Resistance (DCR) 65mOhm
Series CTLVC6028F
Inductance 10 µH