CTM1F-390K
Central Technologies
Product No:
CTM1F-390K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Description:
39UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
In Stock : 1000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz
Q @ Freq 45 @ 2.5MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 125 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 3.6Ohm Max
Series CTM1F
Inductance 39 µH
Type Molded
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 22MHz