Home / Fixed Inductors / CTPCI6045F-4R7N
minImg
CTPCI6045F-4R7N
Central Technologies
Product No:
CTPCI6045F-4R7N
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
SMD SHLDED POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 2.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.193" (4.90mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 3.3 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" L x 0.236" W (6.30mm x 6.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 29.9mOhm Max
Series CTPCI6045F
Inductance 4.7 µH