CTPTF-3112EP7
Central Technologies
Product No:
CTPTF-3112EP7
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
310UH SMD POE POWER TRANSFORMERS
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Chipset Manufacturer -
Footprint 0.531" L x 0.420" W (13.50mm x 10.67mm)
Applications Power Over Ethernet (PoE)
Voltage - Isolation 1500Vrms
Voltage - Primary 33 ~ 57V
Height - Seated (Max) 0.365" (9.27mm)
Size / Dimension -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Intended Chipset -
Series CTPTF
Type For DC/DC Converters
Mfr Central Technologies
Frequency 200kHz
Style -
Package Tube
Voltage - Auxiliary -
Inductance @ Frequency 310µH