Home / Fixed Inductors / CTRFB0810F-471K
minImg
CTRFB0810F-471K
Central Technologies
Product No:
CTRFB0810F-471K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Radial
Description:
470UH RADIAL FIXED INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 630mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 900 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.374" Dia (9.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Radial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1Ohm Max
Series CTRFB0810F
Inductance 470 µH
Type -
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Frequency - Self Resonant 2.5MHz