Home / Fixed Inductors / CTRFB1010F-220K
minImg
CTRFB1010F-220K
Central Technologies
Product No:
CTRFB1010F-220K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Radial
Description:
22UH RADIAL FIXED INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) 4.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 4.7 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.433" Dia (11.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Radial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 42mOhm Max
Series CTRFB1010F
Inductance 22 µH
Type -
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Frequency - Self Resonant 15MHz