CTS2F-102J
Central Technologies
Product No:
CTS2F-102J
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Description:
1000UH AXL OLDEDSHIELD INDUCTR
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 790 kHz
Q @ Freq 49 @ 790kHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 80 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.130" Dia x 0.331" L (3.30mm x 8.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 52Ohm Max
Series CTS2F
Inductance 1 mH
Type Molded
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 4.8MHz