CTS3F-3R3J
Central Technologies
Product No:
CTS3F-3R3J
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Description:
3.3UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Q @ Freq 44 @ 7.9MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 480 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.409" L (4.06mm x 10.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 350mOhm Max
Series CTS3F
Inductance 3.3 µH
Type Molded
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 85MHz