CTS4HTF-1R0J
Central Technologies
Product No:
CTS4HTF-1R0J
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Description:
1UH XIALSHIELDED INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) 2.08A
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Q @ Freq 42 @ 25MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 2.08 A
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.449" L (4.06mm x 11.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 50mOhm Max
Series CTS4HTF
Inductance 1 µH
Type Molded
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 156MHz