CTS4HTF-220J
Central Technologies
Product No:
CTS4HTF-220J
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Description:
22UH XIALSHIELDED INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) 220mA
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz
Q @ Freq 50 @ 2.5MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 565 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.449" L (4.06mm x 11.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 740mOhm Max
Series CTS4HTF
Inductance 22 µH
Type Molded
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 38MHz