Home / Fixed Inductors / CTSPI2D15F-1R0M
minImg
CTSPI2D15F-1R0M
Central Technologies
Product No:
CTSPI2D15F-1R0M
Description:
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 1.04A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.063" (1.60mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.8 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 38mOhm
Series CTSPI2D15F
Inductance 1 µH