CTX150-7-52-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
CTX150-7-52-R
Description:
FIXED IND 150UH 12.8A 20.4 MOHM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Current - Saturation (Isat) 10.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 12.8 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.146" Dia x 1.000" W (54.50mm x 25.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 20.4mOhm Max
Series CTX
Inductance 150 µH