CUS100ME-12/A
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
CUS100ME-12/A
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 100W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -20°C ~ 85°C (With Derating)
Applications Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency -
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.57" L x 2.52" W x 1.52" H (116.0mm x 64.0mm x 38.5mm)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Series CUS100ME (100W)
Current - Output 1 8.33 A
Power (Watts) 100W
Type Enclosed
Efficiency 94%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Features Universal Input
Package Bulk
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC