Home / AC DC Converters / CUS350MP-1000-30/CO2
minImg
CUS350MP-1000-30/CO2
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
CUS350MP-1000-30/CO2
Description:
AC/DC CONVERTER 30V 350W
Product Status Active
Efficiency 94%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Features Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
Voltage - Input 85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 30V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.35" L x 3.92" W x 1.95" H (212.1mm x 99.6mm x 49.5mm)
Number of Outputs 1
Series CUS350MP (350W)
Current - Output 1 11.65 A
Power (Watts) 350W (498W Forced Air)