CWB1533S
TE Connectivity Laird
Product No:
CWB1533S
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Description:
RF ANT 161MHZ WHIP STR NMO BASE
User Guide
Frequency Range 153MHz ~ 169MHz
Applications -
Number of Bands 1
Ingress Protection -
Termination NMO
Mounting Type Base Mount
RF Family/Standard -
Height (Max) 49.500" (125.73cm)
Product Status Obsolete
VSWR 2
Series -
Antenna Type Whip, Straight
Frequency (Center/Band) 161MHz
Power - Max 200 W
Mfr TE Connectivity Laird
Return Loss -
Features -
Package Bulk
Gain 3dB
Frequency Group VHF (f < 300MHz)