Home / COBs, Engines, Modules, Strips / CXM-18-30-90-36-AA02-F2-3
minImg
CXM-18-30-90-36-AA02-F2-3
Luminus Devices Inc.
Product No:
CXM-18-30-90-36-AA02-F2-3
Manufacturer:
Luminus Devices Inc.
Description:
LED COB SENSUS WM WHT SQ 3000K
User Guide
Lens Type Flat
Light Emitting Surface (LES) 17.50mm Dia
Configuration Square
Viewing Angle 120°
Color White, Warm
CRI (Color Rendering Index) 90
Current - Test 800mA
Current - Max 1.8A
Lumens/Watt @ Current - Test 98 lm/W
Size / Dimension 21.50mm L x 21.50mm W
Product Status Not For New Designs
Wavelength -
Luminous Flux @ Current/Temperature 2735lm (Typ)
Series Sensus™
Temperature - Test 85°C
Type Chip On Board (COB)
Mfr Luminus Devices Inc.
Features -
Height 1.37mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 35V