Home / Memory / CY7C1314CV18-250BZC
minImg
CY7C1314CV18-250BZC
Cypress Semiconductor Corp
Product No:
CY7C1314CV18-250BZC
Package:
165-FBGA (13x15)
Description:
IC SRAM 18MBIT PAR 165FBGA
In Stock : 154
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Clock Frequency 250 MHz
Memory Interface Parallel
Memory Organization 512K x 36
Mounting Type Surface Mount
Memory Type Volatile
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 165-FBGA (13x15)
Series -
Write Cycle Time - Word, Page -
Package / Case 165-LBGA
Memory Size 18Mbit
Technology SRAM - Synchronous, QDR II
Voltage - Supply 1.7V ~ 1.9V