Home / Memory / CY7C1353F-100AC
minImg
CY7C1353F-100AC
Infineon Technologies
Product No:
CY7C1353F-100AC
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
100-TQFP (14x20)
Description:
IC SRAM 4.5MBIT PAR 100TQFP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Clock Frequency 100 MHz
Memory Interface Parallel
Memory Organization 256K x 18
Mounting Type Surface Mount
Memory Type Volatile
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 100-TQFP (14x20)
Series -
Access Time 8 ns
Write Cycle Time - Word, Page -
Package / Case 100-LQFP
Memory Size 4.5Mbit
Technology SRAM - Synchronous, SDR
Voltage - Supply 3.135V ~ 3.6V