Home / Memory / CY7C1360C-166AJXC
minImg
CY7C1360C-166AJXC
Infineon Technologies
Product No:
CY7C1360C-166AJXC
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
100-TQFP (14x20)
Description:
IC SRAM 9MBIT PARALLEL 100TQFP
In Stock : 23
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Clock Frequency 166 MHz
Memory Interface Parallel
Memory Organization 256K x 36
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 100-TQFP (14x20)
Series -
Access Time 3.5 ns
Write Cycle Time - Word, Page -
Package / Case 100-LQFP
Memory Size 9Mbit
Technology SRAM - Synchronous, SDR
Voltage - Supply 3.135V ~ 3.6V