Home / Memory / CY7C1370DV25-167AXC
minImg
CY7C1370DV25-167AXC
Infineon Technologies
Product No:
CY7C1370DV25-167AXC
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
100-TQFP (14x20)
Description:
IC SRAM 18MBIT PAR 100TQFP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Clock Frequency 167 MHz
Memory Interface Parallel
Memory Organization 512K x 36
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 100-TQFP (14x20)
Series NoBL™
Access Time 3.4 ns
Write Cycle Time - Word, Page -
Package / Case 100-LQFP
Memory Size 18Mbit
Technology SRAM - Synchronous, SDR
Voltage - Supply 2.375V ~ 2.625V