Home / Memory / CY7C2565KV18-500BZXC
minImg
CY7C2565KV18-500BZXC
Cypress Semiconductor Corp
Product No:
CY7C2565KV18-500BZXC
Package:
165-FBGA (13x15)
Description:
IC SRAM 72MBIT PAR 165FBGA
In Stock : 52
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Clock Frequency 500 MHz
Memory Interface Parallel
Memory Organization 2M x 36
Mounting Type Surface Mount
Memory Type Volatile
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 165-FBGA (13x15)
Series -
Write Cycle Time - Word, Page -
Package / Case 165-LBGA
Memory Size 72Mbit
Technology SRAM - Synchronous, QDR II+
Voltage - Supply 1.7V ~ 1.9V