Home / Microcontrollers / CY8C29666-24LFXI
minImg
CY8C29666-24LFXI
Infineon Technologies
Product No:
CY8C29666-24LFXI
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
48-QFN (7x7)
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN
User Guide
Core Processor M8C
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 24MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 44
Peripherals POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 48-QFN (7x7)
EEPROM Size -
Series PSOC®1 CY8C29xxx
Package / Case 48-VFQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Infineon Technologies
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Package Tray
Data Converters A/D 12x14b; D/A 4x9b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.25V