D16EES12JREDRED
E-Switch
Product No:
D16EES12JREDRED
Manufacturer:
E-Switch
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
User Guide
Illumination Type, Color LED, Red
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Square, Button
Current Rating (Amps) 8A (AC), 6A (DC)
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Circuit DPDT
Mechanical Life 100,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series D16
Type Standard, Illuminated
Voltage Rating - DC 24 V
Switch Function On-On
Electrical Life 50,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V