Home / AC DC Converters / D1U-W-2000-48-HB2C
minImg
D1U-W-2000-48-HB2C
Murata Power Solutions Inc.
Product No:
D1U-W-2000-48-HB2C
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 2000W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency cCSAus, CE, TUV
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Rack Mount
Size / Dimension 12.00" L x 4.75" W x 1.60" H (304.8mm x 120.7mm x 41.0mm)
Product Status Obsolete
Number of Outputs 1
Series D1U-W-2000 (2000W)
Current - Output 1 41.3 A
Power (Watts) 2000W
Type Front End
Efficiency 90%
Mfr Murata Power Solutions Inc.
Package Bag
Voltage - Input 90 ~ 140 VAC, 180 ~ 264 VAC