Home / Limit Switches / D3V-16G-2C25-K
minImg
D3V-16G-2C25-K
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
D3V-16G-2C25-K
Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 16A 250V
In Stock : 94
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Operating Position 0.579" (14.7mm)
Release Force 50gf
Ingress Protection IP40
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Round (Pin Plunger)
Current Rating (Amps) 16A (AC), 10A (DC)
Circuit SPST-NC
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Series D3V
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 200gf
Overtravel 0.040" (1.0mm)
Electrical Life 100,000 Cycles
Voltage Rating - AC 250 V
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Pretravel 0.047" (1.2mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number D3V
Differential Travel 0.012" (0.3mm)