D3V-62-1C4
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
D3V-62-1C4
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 6A 250V
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Operating Position 0.600" (15.2mm)
Release Force 6.118gf
Ingress Protection IP40
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 6A (AC/DC)
Circuit SPDT
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Series D3V
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 60gf
Overtravel 0.062" (1.6mm)
Electrical Life 500,000 Cycles
Voltage Rating - AC 250 V
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Pretravel 0.157" (4.0mm)
Features -
Package Bulk
Differential Travel 0.060" (1.5mm)