D95B24-42
Harwin Inc.
Product No:
D95B24-42
Manufacturer:
Harwin Inc.
Description:
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD
User Guide
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Contact Material - Post Brass
Housing Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Current Rating (Amps) 1 A
Contact Finish Thickness - Mating 29.5µin (0.75µm)
Termination Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Number of Positions or Pins (Grid) 24 (2 x 12)
Contact Finish Thickness - Post 196.9µin (5.00µm)
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Series D95
Type DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Contact Finish - Post Tin
Mfr Harwin Inc.
Features Elevated, Open Frame
Termination Post Length 0.126" (3.20mm)
Contact Material - Mating Beryllium Copper
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Package Bulk
Contact Resistance 10mOhm