DAV3W3S500G30LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DAV3W3S500G30LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN D-SUB RCPT 3POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 30A
Contact Finish Gold
Contact Type Power
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.458" (11.64mm)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Brass
Features Board Lock, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) - 3W3
Operating Temperature -55°C ~ 125°C