DBO5W5P81C6M40LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DBO5W5P81C6M40LF
Description:
CONN D-SUB PLUG 5P R/A PRESSFIT
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 40A
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.458" (11.64mm)
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Brass
Features Grounding Indents, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) - 5W5
Operating Temperature -55°C ~ 125°C