DBPL25S364TLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DBPL25S364TLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Finish Gold, GXT™
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Features -
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C