DBV9W4S343H40LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DBV9W4S343H40LF
Description:
CONN D-SUB RCPT 9POS VERT SLDR
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A, 40A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal and Power
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Brass
Features Board Lock
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) - 9W4
Operating Temperature -55°C ~ 125°C