DC37S564TLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DC37S564TLF
Description:
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SLDR
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 5A per Contact
Contact Finish Gold or Gold, GXT™
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.409" (10.40mm)
Contact Material Copper Alloy
Features -
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C