DCCM15SCBRP
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
DCCM15SCBRP
Description:
CONN MICRO-D RCPT 15POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Shell Material, Finish Aluminum Alloy, Yellow Chromate Plated Cadmium
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.130" (3.30mm)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material Copper Alloy
Features Shielded
Shell Size, Connector Layout 0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Operating Temperature -55°C ~ 135°C