Home / D-Sub Cables / DCDA51P6E5-18.0B
minImg
DCDA51P6E5-18.0B
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
DCDA51P6E5-18.0B
Description:
DC PLSTC 51 POS PLG 18" WIRE
User Guide
Usage -
1st Connector Plug, Male Pins
Number of Positions 51
Color Multiple, Individual
Contact Finish Thickness 50.0µin (1.27µm)
Contact Finish Gold
2nd Connector Individual Wire Leads
Shielding Unshielded
Product Status Active
Series Military, MIL-C-83513, M83513
Type D-Type, Micro-D
Length 1.50' (457.20mm)