DCM37P500C
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DCM37P500C
Description:
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SLDR
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A per Contact
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.406" (10.30mm)
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Brass
Features -
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C