DCM400T450AK2B
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
DCM400T450AK2B
Description:
CAP ALUM 40UF 450V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.687" (42.85mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +50%
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 450 V
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series DCM
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 40 µF