DCMC263M300DG2D
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
DCMC263M300DG2D
Description:
CAP ALUM 26000UF 20% 300V SCREW
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 8.687" (220.65mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Voltage - Rated 300 V
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series DCMC
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 26000 µF