DCMG21CA4PJK87
ITT Cannon, LLC
Product No:
DCMG21CA4PJK87
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Shell Material, Finish Steel, Tin-Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 5A, 7.5A
Contact Finish Gold
Contact Type Coax and Signal
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr ITT Cannon, LLC
Contact Material Copper Alloy
Features Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) - 21WA4
Operating Temperature -55°C ~ 125°C