DCML37P500M
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DCML37P500M
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Yellow Cadmium Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A per Contact
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.406" (10.30mm)
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Brass
Features Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C